6 RAZLOGOV ZAKAJ OTROKA VKLJUČITI V DELO NA VRTU
Letos nam vreme kar malo nagaja, pa vendar velja rek: ’’Za dežjem vedno posije sonce.’’ In prav to nas bo še bolj spodbudilo k delu na vrtu. Naj nam pri tem pomagajo tudi naši najmlajši in izkoristimo čudovit čas skupaj. Danes sem za vas pripravila:
6 RAZLOGOV ZAKAJ OTROKA VKLJUČITI V DELO NA VRTU
1. ŽE ZELO MAJHNEGA OTROKA ŽENE ŽELJA PO OPAZOVANJU IN RAZISKOVANJU NARAVE
Se še spomnite (tisti, ki imate starejše otroke) in morda doživljate (tisti z mlajšimi), kako lahko že zelo kratek sprehod traja zelo doooolgo. Saj otrok na poti opazi prav vsakega hroščka, iglico ali mravljico. Z veseljem in neverjetno zbranostjo ga opazuje. Tudi Maria Montessori je govorila o pomenu razumevanja narave, ki nas obkroža. Vedno pa moramo imeti v mislih, da je otroku pomembna pot in ne zgolj cilj.
2. RAZVIJANJE ODGOVORNOSTI
Ko je otrok starejši se začne zavedati pomena skrbi za okolje, pomembno je, da ga pri tem spodbujamo. Saj bomo tako vzgojili odgovornega posameznika, kar je odlična popotnica tako za njega, kot naš planet. Otroku dodelite nalogo npr. zalivanje rastlin. Že dvoletnik bo ob dobro pripravljenem okolju lahko uspešen.
3. SPOZNAVANJE ZAKONITOSTI NARAVE IN RAZVIJANJE POTRPEŽLJIVOSTI
S tem, ko nam otrok pomaga pri našem delu na vrtu spozna ogromno zakonitosti narave, ki je res neverjetna. Že za nas je fascinantno kako iz majhnega semena zraste rastlina. Otroke vedno znova fascinira, ko opazujemo majhen želod in stojimo podogromnim hrastom, takrat vsi občudujemo neverjetno naravo. Otrok pa se tudi nauči, da je za določene rezultate potrebno počakati in vložiti veliko truda.
4. RAZVIJANJE ODNOSA DO HRANE
Otrok nam lahko pomaga že pri pripravi sadik. Skupaj pripraviva lončke, zemljo in posejeva semena. Starejši otroci lahko na lončke napišejo ali narišejo oznake kaj smo posejali. Potem za semena in pozneje rastline skrbimo skupaj. Zalivanje je lahko naloga otroka. V zgodnjih spomladanskih mesecih vrt pripravimo na novo sezono. Ko je rastlina dovolj velika in temperature to dopuščajo, rastlino presadimo na vrt, kjer je ravno tako pomembne veliko skrbi. Malo počakamo in naše delo že obrodi prve sadove. Ni to vascinantno. In koliko kvalitetnega časa preživimo z otrokom. In kaj vse se je naučil. Mislite, da bo po vsem tem dolgotrajnem postopku še kdaj vrgel hrano na tla? Mislite, da bo kdaj pomislil, da hrano dobimo le na policah v trgovini? Zagotovo bo na tak način vzljubil vsak kakšno novo zelenjavo, ali poskusil nekaj, kar do sedaj še ni. Z veseljem pa nam bo tudi pomagal pri pripravi tudi bolj zdravih obrokov.
5. MAJHNI OTROCI SVET OKOLI SEBE ODKRIVAJO Z VSEMI SVOJIMI ČUTI
Da se otroci učijo prejo vseh svojih čutov je vedela tudi Maria Montessori, v okolju je pripravljeno celo področje zaznavanja. Mene vedno znova preseneti kako otrok že pred 3 letom srka in spoznava črke preko tipanja. Prav zato je tudi vrt odlična priložnost kjer lahko otrok razvija svoja čutila. Pri vrtnarjenju se otroci dotikajo zemlje, semen, rastlin, opazujejo ’’prebivalce’’ vrta, barve, vonjave rastlin.
6. POMAGA PRI RAZVOJU MOTORIKE IN KONCENTRACIJE
Priprava vrta, sejanje semen, sajenje rastlin, zalivanje, pletje … kaj boljšega bi si lahko še želeli za razvoj motorike in koncentracije. Ste kdaj razmišljali o tem kako lahko povsem spontane in predvsem vsakdanje dejavnosti dobro vplivajo na razvoj vašega otroka.
KAR NEKAJ PRIPOMOČKOV NAJDETE TUDI V TRGOVINICI
www.zotrokidoma.si
Meni so še posebej ljube čebelam prijazne cvetlice. Zapakirane so v kovinski embalaži, notri pa najdete hranilno zemljo in semena 10 različnih cvetlic. Seveda pa tudi otrok potrebuje pripomočke, ki so ravno prav veliki za majhne ročice